1. |
Identifikační číslo |
|
2. |
Kód |
|
3. |
Pojmenování (název) životní situace |
Vydání občanského průkazu. |
4. |
Základní informace k životní situaci |
Občanský průkaz je povinen mít občan, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky. Občanský průkaz může mít i občan, jehož svéprávnost byla omezena. Občanský průkaz lze na žádost vydat i občanovi mladšímu 15 let nebo občanovi, který nemá trvalý pobyt na území České republiky. |
5. |
Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.) |
- občan starší 15 let
- zákonný zástupce občana mladšího 15 let
- místo zákon. zástupce může podat žádost pěstoun, osoba, které byl občan ml. 15 let svěřen do péče, nebo ředitel zařízení pro výkon ústav. výchovy anebo zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Za občana, jehož svéprávnost je omezena tak, že není způsobilý požádat o vydání občanského průkazu, podává žádost opatrovník nebo jiný zákonný zástupce, pokud mu nebyl opatrovník ustanoven. Za občana staršího 15 let může o vydání občanského průkazu požádat člen domácnosti, jehož oprávnění k zastupování občana bylo schváleno soudem.
|
6. |
Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace |
Splnění všech požadovaných náležitostí.
Převzetí vydaného občanského průkazu
Vyžaduje se osobní převzetí občanského průkazu občanem, jemuž se vydává, nebo jeho zákonným zástupcem anebo například pěstounem, jedná-li se o dítě ve věku do 15 let.
Za občana, jehož svéprávnost je omezena tak, že není způsobilý požádat o vydání občanského průkazu, přebírá a převzetí občanského průkazu svým podpisem potvrzuje opatrovník. Za občana staršího 15 let může občanský průkaz převzít rovněž člen domácnosti, jehož oprávnění k zastupování občana bylo schváleno soudem.
Občan si může při podání žádosti o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem zvolit obecní úřad obce s rozšířenou působností, u kterého občanský průkaz převezme; pokud tak neučiní, převezme občanský průkaz u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který je příslušný k jeho vydání. Občanský průkaz ve lhůtě do 24 hodin lze vyzvednout pouze na Ministerstvu vnitra viz bod 9.
Občanský průkaz bez strojově čitelných údajů lze převzít u obecního úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu
Při převzetí občanského průkazu si občan zvolí bezpečnostní osobní kód, který slouží k autentizaci při elektronické identifikaci držitele občanského průkazu při komunikaci s informačními systémy veřejné správy. Je-li držitelem občan mladší 15 let, občan, jehož svéprávnost byla omezena tak, že není způsobilý požádat o vydání občanského průkazu, nebo občan, kterému brání překážka těžko překonatelná, nezadává při převzetí občanského průkazu bezpečnostní osobní kód, identifikační osobní kód ani deblokační osobní kód.
|
7. |
Jakým způsobem zahájit řešení životní situace |
Proces vydání občanského průkazu se zahajuje podáním žádosti o vydání občanského průkazu. |
8. |
Na které instituci životní situaci řešit |
Jedná-li se o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji s kontaktním elektronickým čipem, může občan podat žádost ve lhůtách do 30 pracovních dnů, do 5 pracovních dnů a do 24 hodin:
- u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze u úřadu městské části Prahy 1 až 22,
Žádost o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů se podává u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, kterým je:
- obecní úřad obce s rozšířenou působností (v hlavním městě Praze úřad městské části Prahy 1 až 22),
- obecní úřad obce s rozšířenou působností, příslušný podle místa posledního trvalého pobytu na území České republiky, nemá-li občan trvalý pobyt na území České republiky,
- Magistrát města Brna, neměl-li občan trvalý pobyt na území České republiky nebo jej nelze zjistit.
Občan může požádat na Ministerstvu vnitra o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem ve zkrácené lhůtě, a to
a) v pracovních dnech do 24 hodin, nebo
b) do 5 pracovních dnů.
V případě, že o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů nebo do 24 hodin občan požádal na Ministerstvu vnitra, občanský průkaz převezme rovněž u Ministerstva vnitra.
V případě, že o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů občan požádal u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, zvolí, zda občanský průkaz převezme u obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo u Ministerstva vnitra.
V případě, že o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem ve zkrácené lhůtě do 24 hodin občan požádal u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, občanský průkaz převezme u Ministerstva vnitra.
V žádosti o vydání občanského průkazu může občan uvést telefonní číslo pro veřejnou mobilní telefonní síť nebo adresu elektronické pošty pro účely poskytnutí informace o možnosti převzetí občanského průkazu.
|
9. |
Kde, s kým a kdy životní situaci řešit |
Kde: Městský úřad Český Brod, nám. Arnošta z Pardubic 56, Český Brod, přízemí, dveře č. 4, S kým: odbor vnitřních věcí, referentka Hana Splavcová, tel.: 321 612 145, e-mail: splavcova@cesbrod.cz
Kdy: pondělí a středa 8:00–11:00, 12:00–17:00
úterý 8:00–11:00
Ostatní dny pouze po tel. dohodě.
Občanské průkazy se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem ve zkrácené lhůtě:
Kde: Ministerstvo vnitra, Na Pankráci 72, Praha 4 - metro C stanice "Pražského povstání".
Kdy: pondělí: 8:00 - 11:00, technologická pauza pro dezinfekci prostor, 13:00 - 17:00 úterý: 8:00 - 11:00, technologická pauza pro dezinfekci prostor, 13:00 - 15:00 středa : 8:00 - 11:00, technologická pauza pro dezinfekci prostor, 13:00 - 17:00 čtvrtek: 8:00 - 11:00, technologická pauza pro dezinfekci prostor, 13:00 - 15:00 pátek: pouze na objednání přes rezervační systém
|
10. |
Jaké doklady je nutné mít s sebou |
Žádné formuláře nejsou potřeba, žádost je vyplňována úřednicí v elektronickém systému (výjimkou jsou občanské průkazy bez strojově čitelných údajů).
- Fotografii lze za účelem vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji pořídit dvěma způsoby:
- u obecního úřadu obce s rozšířenou působností; fotografii pořizuje úředník při podání žádosti,
- u fotografa, který ji elektronicky zašle prostřednictvím datové schránky Ministerstva vnitra České republiky obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, u něhož požádáte o vydání občanského průkazu.
· dvě fotografie, je-li vydáván občanský průkaz bez strojově čitelných údajů,
· doklady stanovené zákonem, viz níže,
· popřípadě další doklady osvědčující skutečnosti, o nichž se do občanského průkazu zapisují údaje na žádost občana anebo údaje potřebné k odstranění rozporů zjištěných v údajích uvedených na žádosti s údaji vedenými v informačním systému evidence obyvatel nebo v evidenci občanských průkazů.
Doklady musí být předloženy v originále, ověřeném opise nebo ověřené kopii. K vydání prvního občanského průkazu musí žadatel předložit:
· rodný list,
· doklad o státním občanství občana, vzniknou-li důvodné pochybnosti o tomto údaji; nemá-li žadatel o vydání prvního občanského průkazu takový doklad, ověří obecní úřad obce s rozšířenou působností, u kterého podává žádost o vydání prvního občanského průkazu, na jeho žádost státní občanství občana u úřadu příslušného k jeho vydání.
K vydání občanského průkazu při skončení jeho platnosti (i změna podoby) nebo náhradou za dosud platný průkaz předložte:
· dosavadní občanský průkaz.
- pokud bude občanský průkaz při podání žádosti již neplatný, nelze jím prokazovat zapsané údaje a bude vyžadován rodný list, popř. další doklady
K vydání občanského průkazu při změně údaje předložíte:
· dosavadní občanský průkaz,
· doklad o změně nebo doklad potvrzující nový údaj (např. oddací list, pravomocné rozhodnutí soudu o svéprávnosti, pravomocné rozhodnutí soudu o uložení trestu zákazu pobytu, doklad o získání akademického titulu, potvrzení o změně místa trvalého pobytu, pravomocné rozhodnutí soudu o rozvodu).
K vydání občanského průkazu náhradou za ztracený, odcizený, zničený (nemůžete předložit dosavadní občanský průkaz), poškozený nebo po zrušení údaje o místu trvalého pobytu předložte:
· rodný list nebo rodný a křestní list,
· potvrzení o občanském průkazu (toto potvrzení je občanovi vydáno při nahlášení ztráty, odcizení, poškození, zničení občanského průkazu nebo po zrušení údaje o místu trv. pobytu).
K vydání občanského průkazu po ukončení trvalého pobytu v cizině anebo po nabytí státního občanství, nebo občanovi, který nemá na území České republiky trvalý pobyt předložíte:
· rodný list nebo rodný a křestní list,
· doklad o rodném čísle, jestliže není rodné číslo uvedeno na jiném předkládaném dokladu,
· doklad o státním občanství,
· doklad o rodinném stavu, jde-li o občana, který žije nebo žil v manželství.
K žádosti o vydání občanského průkazu občanovi, jehož svéprávnost byla rozhodnutím soudu omezena tak, že není způsobilý požádat o vydání občanského průkazu, je třeba předložit:
a) rodný list občana nebo dosavadní občanský průkaz, pokud mu byl vydán
b) rozhodnutí soudu o omezení svéprávnosti občana,
c) další doklady osvědčující skutečnosti potřebné k odstranění případných rozporů zjištěných při zpracování údajů uvedených v žádosti s údaji vedenými v registru obyvatel, v evidenci obyvatel anebo v evidenci občanských průkazů nebo v evidenci cestovních dokladů,
d) občanský průkaz opatrovníka nebo jiného zákonného zástupce, a jde-li o opatrovníka, doklad o ustanovení opatrovníkem; je-li opatrovníkem právnická osoba, předloží doklad o ustanovení opatrovníkem a fyzická osoba, která jedná jménem této právnické osoby, předloží svůj občanský průkaz a doklad osvědčující oprávnění jednat za právnickou osobu.
Veškeré údaje zapisované do občanského průkazu je občan povinen doložit potřebnými doklady v originále, popř. ověřeným opisem nebo ověřenou kopií (např. státní občanství, rodné číslo, jméno a příjmení, omezení způsobilosti k právním úkonům, zbavení způsobilosti k právním úkonům, zákaz pobytu, titul).
Předkládáte-li k doložení údajů zapisovaných do občanského průkazu rozhodnutí cizozemského soudu, máte povinnost předložit též rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky o uznání rozhodnutí cizozemského soudu na území České republiky, jestliže je toto uznání podle zvláštního právního předpisu potřebné. V případě, že jste získali vyšší odborné vzdělání, vysokoškolské vzdělání a příslušný titul v zahraničí, máte povinnost předložit doklad o uznání vysokoškolského vzdělání a příslušného titulu. Stejnou povinnost máte i tehdy, když žádáte o zápis vědecké hodnosti získané v zahraničí. Předkládáte-li k doložení údajů zapisovaných do občanského průkazu doklad vystavený orgánem cizího státu, máte povinnost předložit výpis z matriční knihy Úřadu městské části Brno-střed (zvláštní matrika), pokud mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána, nestanoví jinak. (Výjimka na základě Smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o úpravě některých otázek na úseku matrik a státního občanství: smluvní strany uznávají platnost rodných, oddacích a úmrtních listů svých státních občanů vystavených orgány druhé smluvní strany o matričních událostech, ke kterým došlo před 1. lednem 1993). Při přijetí vyplněné žádosti vám budou předložené doklady vráceny. Dosavadní občanský průkaz nebo potvrzení o občanském průkazu odevzdáte při převzetí nového občanského průkazu. Fotografie musí mít tyto vlastnosti: Rozměry 35 x 45 mm, odpovídat současné podobě občana, zobrazuje jej v předním čelném pohledu s výškou obličejové části hlavy od očí k bradě minimálně 13 mm, v občanském oděvu, bez brýlí s tmavými skly s výjimkou nevidomých a bez pokrývky hlavy, není-li její použití odůvodněno důvody náboženskými nebo zdravotními; v takovém případě nesmí pokrývka hlavy zakrývat obličejovou část způsobem znemožňujícím identifikaci občana (dále jen "fotografie"). Fotografie pro vydání občanského průkazu má hladký povrch a je v černobílém nebo barevném provedení. Zobrazená osoba musí mít neutrální výraz a zavřená ústa, oči musí být otevřené a nesmí být překryté vlasy.
|
11. |
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici |
Viz bod 10. |
12. |
Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit |
a) Vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne
- při podání a převzetí u Ministerstva vnitra Kč 1 000
- při podání u obecního úřadu obce s rozšířenou působností Kč 500
a při převzetí u Ministerstva vnitra, pokud byla žádost podána u obecního úřadu obce s rozšířenou působností Kč 500
občanům mladším 15 let
- při podání a převzetí u Ministerstva vnitra Kč 500
- při podání na obecním úřadě obce s rozšířenou působností Kč 250 a při převzetí u ministerstva vnitra, pokud byla žádost podána u obecního úřadu obce s rozšířenou působností Kč 250
b) Vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem ve lhůtě do 5 pracovních dnů
- při podání a převzetí u Ministerstva vnitra Kč 500
- při podání u obecního úřadu obce s rozšířenou působností Kč 250
a převzetí u Ministerstva vnitra Kč 250
- při podání u obecního úřadu obce s rozšířenou působností a převzetí u stejného obecního úřadu obce s rozšířenou působností Kč 500
občanům mladším 15 let
- při podání a převzetí u Ministerstva vnitra Kč 300
- při podání u obecního úřadu obce s rozšířenou působností Kč 200
a převzetí u Ministerstva vnitra Kč 100
- při podání u obecního úřadu obce s rozšířenou působností a převzetí u stejného obecního úřadu obce s rozšířenou působností Kč 300
c) Vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti na 3 měsíce Kč 100
d) Vydání občanského průkazu občanu mladšímu 15 let Kč 50
e) Vydání občanského průkazu občanu staršímu 15 let, který nemá trvalý pobyt na území České republiky Kč 100
f) Vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem za průkaz poškozený, zničený, ztracený, odcizený, zneplatněný z důvodu nebezpečí zneužití dat v identifikačním certifikátu v kontaktním elektronickém čipu nebo za průkaz obsahující neoprávněně provedené zápisy Kč 100
g) Vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem z důvodu zápisu titulu nebo vědecké hodnosti anebo jeho vydání z jiného osobního důvodu v době delší než půl roku před uplynutím platnosti dosavadního občanského průkazu Kč 200
h) Převzetí občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který občan uvedl v žádosti Kč 100
i) Odblokování elektronické autentizace občanského průkazu Kč 100
Na MÚ Český Brod lze správní poplatky hradit hotově nebo platební kartou.
|
13. |
Jaké jsou lhůty pro vyřízení |
Občanský průkaz se strojově čitelnými údaji s kontaktním elektronickým čipem se vyhotoví do 30 pracovních dnů, do 5 pracovních dnů a do 24 hodin ode dne podání žádosti příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, popřípadě do 30 dnů ode dne, kdy mu byla žádost předána.
Občanský průkaz bez strojově čitelných údajů vydá obecní úřad obce s rozšířenou působností do 15 dnů ode dne podání žádosti.
- s dobou platnosti 1 měsíc na žádost občana v souvislosti s výkonem volebního práva žádost o jeho vydání se podává současně se žádostí o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji.
- s dobou platnosti 3 měsíce, jestliže o něj požádá občan bezprostředně po nabytí českého státního občanství,
- s dobou platnosti 6 měsíců, jestliže došlo k technické závadě na zařízení zabezpečujícím zpracování a přenos dat nebo na výrobní technologii trvající déle než 7 kalendářních dnů, nebo v důsledku katastrofy nebo jiné mimořádné události nelze vydávat občanské průkazy se strojově čitelnými údaji.
|
14. |
Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace |
Další účastníci postupu nejsou stanoveni. |
15. |
Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány |
Kromě podání žádosti je žadatel povinen
- prokázat pravdivost údajů uvedených v žádosti o vydání občanského průkazu - viz bod 10
- převzít osobně vyhotovený občanský průkaz - viz bod 6
|
16. |
Elektronická služba, kterou lze využít |
Případný dotaz můžete zaslat na e-mailovou adresu příslušného úřadu.
Žádost lze podat místně příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností i v elektronické podobě na formuláři stanoveném ministerstvem, formulář zveřejňuje ministerstvo způsobem umožňujícím dálkový přístup. Není-li žádost v elektronické podobě doručena prostřednictvím datové schránky, musí být opatřena zaručeným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu vydaný akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb.
Tento postup lze zvolit pouze, pokud má příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností k dispozici v databázi občanských průkazů nebo cestovních dokladů digitalizovanou fotografii nebo podpis a od vydání dokladu, pro jehož účely byly pořízeny, neuplynula doba delší než 1 rok, nedošlo k podstatné změně podoby a občan o takový postup požádá.
|
17. |
Podle kterého právního předpisu se postupuje |
Zákon č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, ve znění pozdějších předpisů. Vyhláška č. 400/2011 Sb., kterou se provádí zákon o občanských průkazech a zákon o cestovních dokladech, ve znění vyhlášek č. 76/2014 Sb. a č. 321/2015 Sb. |
18. |
Jaké jsou související předpisy |
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky, ve znění pozdějších předpisů Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů..
|
19. |
Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují |
Proti rozhodnutím ve věcech občanských průkazů lze podat odvolání, pokud to zákon o občanských průkazech a správní řád umožňují, a to proti rozhodnutí o skončení platnosti občanského průkazu nebo proti rozhodnutí o přestupku na úseku občanských průkazů. |
20. |
Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností |
Pokud osoba nesplní povinnost nebo poruší zákaz stanovený zákonem o občanských průkazech, může být takové jednání posouzeno jako přestupek. Přestupky na úseku občanských průkazů jsou upraveny v § 16a a § 16b zákona o občanských průkazech. Přestupkem může být například porušení povinnosti chránit občanský průkaz před ztrátou, odcizením, poškozením, zničením nebo zneužitím. Za přestupek dle §16a odst. 1, písm. b) až m) lze uložit pokutu do 10 000 Kč, dle § 16a odst.1, písm.a) a n) lze uložit pokutu až do výše 15 000 Kč. |
21. |
Nejčastější dotazy |
Co jsou "matriční úřady"? Matričními úřady jsou obecní úřady, městské úřady, v hlavním městě Praze úřady městských částí, v územně členěných statutárních městech úřady městských obvodů nebo úřady městských částí a pro území vojenských újezdů újezdní úřady, které určí a jejich správní obvody vymezí Ministerstvo vnitra prováděcím právním předpisem. Seznam matričních úřadů je uveden v příloze vyhlášky č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů. |
22. |
Další informace |
|
23. |
Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě |
Stránky ministerstva vnitra |
24. |
Související životní situace a návody, jak je řešit |
|
25. |
Za správnost popisu odpovídá útvar |
odbor vnitřních věcí Městského úřadu Český Brod |
26. |
Kontaktní osoba |
Hana Splavcová, tel.: 321612145, e-mail: splavcova@cesbrod.cz |
27. |
Popis je zpracován podle právního stavu ke dni |
25.2.2020 |
28. |
Popis byl naposledy aktualizován |
25.2.2020 |
29. |
Datum konce platnosti popisu |
Konec platnosti návodu není stanoven. |
30. |
Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace |
|